Ako vznikol JEWEL SK?

Hudobna skupina jewel sk 083     Bola to naša reakcia, na "finančne veľmi výhodnú" ponuku: "účinkovať na Silvestrovskej zábave v Nemecku", ktorú sme dostali v októbri 1999. V priebehu troch mesiacov sme dokázali urýchlene nacvičiť pomerne veľmi obsiahly repertoár skladieb. Súčasne sme tým založili hudobnú skupinu JEWEL SK. Z ponuky na poslednú chvíľu zišlo, preto sme si vybrali hranie v Prievidzskom hoteli Régia, ako náhradné riešenie. Dosiahli sme tam ale vynikajúci výsledok, ktorý za nás rozhodol pokračovať v tejto činností. 
     
     Čo predchádzalo vzniku JEWEL SK?
PSX 20191205 070246      K hudbe som sa dostal až ako 21 ročný. V poslednom ročníku nadstavby dopravnej škole v Trnave, som býval na priváte so spolužiakom Braňom L. zo Zl. Moraviec, ktorý v tom čase už mal za sebou 6 ročnú muzikantskú kariéru ako gitarista. Za tri mesiace ma priučil gitare tak, že som začal snívať nad vytvorením vlastnej kapely.
     Zapálil som do môjho sna kamaráta z rodnej dediny Horné Hámre a odvtedy sme víkendy trávili pri nacvičovaní nášho repertoáru. Po skončení školy som sa zamestnal v Preglejke Žarnovica a po práci sme cez letné mesiace dennodenne leteli na nácvik, miesto dovolenky. Súčasne sme priberali ďalších muzikantov, pozliepali akú takú aparatúru a v októbri sme už hrali prvú dedinskú zábavu. Z muzikantského pohľadu to asi nebola nejaká veľká sláva, ale ľudí sme zaujali a začali nám chodiť prvé objednávky na hudobné produkcie. Boli to nádherné časy.

     Nemá zmysel obšírne rozoberať moju hudobnú kariéru, lebo stránka je o skupine JEWEL SK, len musím stručne spomenúť, že muzikantské skúsenosti som zbieral v rôznych kapelách. Od roku 1992 som mal zo zdravotných dôvodov 5 ročnú prestávku. Vďaka informáciám o pozitívnom myslení som si znovu vrátil zdravie, i chuť do hrania. Kúpil som si gitaru, začal trénovať a znova snívať o hraní v kapele ako za mlada.
     

     Veľmi rýchlo som ale zistil, že ako gitarista si už v roku 1997 v žiadnej kapele nezahrám, lebo za 8 rokov od nežnej revolúcii sa všetky rozpadli. Dôvod? Prestali existovať dedinské zábavy. Uvedomil som si, že ak si chcem ešte zahrať, musím presedlať z gitary na klávesy - samohrajku, a uplatniť sa na nich ako samostatný muzikant. Na samohrajke už i jednotlivec dokáže dostatočne kvalitne hrať piesne, na ktoré sa ľudia naviac bavia: "ľudovky, repete, country, starý československý pop, atď..."
     Po práci som na nich dennodenne (9 mesiacov) nacvičoval repertoár skladieb. Následne som v Banskej Štiavnici oslovil majiteľa reštaurácii Arkáda, ktorý uprednostňoval víkendové hrania jedného muzikanta pred diskotékou. Dal mi šancu, a ja som sa u neho po víkendoch mohol 2 roky zdokonaľovať. Týmto mu za to veľmi ďakujem. Ďakujem Števko. 


IMG 0981     Ďalším mojim snom vtedy bolo mať po boku za speváčku Vierku, ale tá nechcela o tom ani počuť. Žili sme v tom čase v partnerskom vzťahu a márne ju 3 roky prehováral. V októbri 1999 mi ale zavolal kamarát - muzikant z Nemecka, či by som nechcel hrať Silvestrovskú zábavu v Nemecku za finančne veľmi výhodnú ponuku. Podmienka, aj so speváčkou. 
     Žiadnu som ale okrem Vierky nepoznal, lenže tá spievať nechcela. Čo som nedokázal ja za 3 roky, on dokázal za 5 minútový telefonický rozhovor.  Namotivoval ju tak, že v priebehu troch mesiacov sme dokázali nacvičiť pomerne veľmi obsiahly repertoár skladieb. Súčasne sme založili hudobnú skupinu JEWEL SK.

     Chápem už, prečo nám stačila na nácvik taká krátka doba. Vierka je v tomto tvz. zázračné dieťa, má proste poklad v hrdle. Farba hlasu, prejav, intonáciu, výslovnosť, čistotu a prirodzený rytmus, atď...., ona je rodenou speváčkou, To ja, v porovnaní s ňou, som sa musel desaťročia pracne v speve zdokonalovať. Ale naša farba hlasov, i náš prejav, výnimočne ladia, preto i po tejto stránke je JEWEL naozaj veľký klenot. 

     Už je spomenuté že, prvé veľké učinkovanie sme mali v Prievidzskom hoteli Régia.
     Silvester 1999/2000 predstavoval vstup do nového tisícročia a vyvolal eufóriu, aká sa neopakuje a odrazila sa i na pompéznosti jeho osláv. I v Régii sa vtedy o dobrú náladu pre takmer tisícku ľudí starali štyri kapely. 

     Najdôležitejšie ale pre nás bolo, že aj keď sme boli len "čerstvo vzniknutá skupina", uspeli sme zo všetkých kapiel najlepšie. Ohlasy na nás boli viac než veľmi priaznivé. 
     Prečo to bolo pre nás tak dôležité?
     Lebo tento úspech nás podporil v rozhodnutí: "naplno sa venovať hudbe ako duo JEWEL SK".

IMG 1872     Teraz už vieme, že ani inak to nemohlo dopadnúť. Prečo?
     * Ja mám výnimočný cit pre nastavenie každej hudobnej techniky. Aby dobre znela viem dostať z nej maximum a často krát i viac.
     * Obaja máme tiež výnimočný cit pre výber skladieb, aby nálada publika gradovala. Piesní, hovoreného slova, atď, 
ktoré sa v danom momente zábavy najviac hodia.
     * Súčasne vieme vyzvať ľudí na spoluprácu k dosiahnutiu najlepšieho možného výsledku. Výsledku, ktorý robí všetkých šťastnými.
     * Ale našou naväčšou devízou je, že keď sme na hraní, tak hráme pre ľudí a nie pre seba. To znamená, že hráme piesne ktoré oni chcú a nie tie, čo by sme chceli my.
     V tejto hudobnej oblasti sú to devízy - klenoty, naozaj, len tých najlepších muzikantov.

Vytlačiť