O akte odobierka

O druhoch odobierok?

Článok je vo výstavbe

V minulosti robievali krstní otcovia budúcich novomanželov samostatné odobierky, zvlášť u ženícha a u nevesty.

Aj v súčasnosti, keď odobierky organizuje starejšia Vierka predreční na nich, a najprv uvíta celú rodinu ženícha.  Po uvítaní nasleduje odobierka ženícha. Po nej svadobný sprievod ide na čele s mladým zaťom a starejšou vypýtať nevestu, a až po vypýtaní sa pokračuje odobierkou nevesty. No a odtiaľ sa už ide na sobáš.

Takýto scenár sa zvolí vtedy, keď nevesta a ženích pochádzajú z blízkeho okolia a presun svadobného sprievodu od jedného k druhému trvá len krátko.

Dnes, v čase neobmedzených možností, kedy by častokrát presun od jedného k druhému trval i niekoľko hodín, je výhodnejšie spraviť spoločnú odobierku, ktorej predchádza akt vypýtania nevesty.
A podľa našich skúseností, celkom dobre sa osvedčilo zorganizovať ju priamo v sále, v ktorej potom prebieha aj svadobná hostina.

Ak by sme sa mali my, (ako skupina a starejší), rozhodnúť, ktorý variant odobierok je výhodnejší, tak by u nás vyhrala spoločná, lebo je praktickejšia - dáva lepšie výsledky.
     Ak odobierku urobíte v priestoroch, kde sa pohodlne zmestia všetci svadobní hostia, vtedy je asi výhodnejšie, keď sa jej zúčastnia všetci, lebo to navodzuje u nich slávnostnú svadobnú atmosféru. Už hneď v úvode sa snažíme ľudí zaujať a veselo naladiť aby sa aj oficiálna časť stala pre nich zaujímavá a nebola nudná.  
    
   

Vypýtanie nevesty za ženu

Článok je vo výstavbe

Žiadam Vás o ruku vašej dcéryAby počas celej svadby panovala radostná a veselá nálada, tento akt: Vypýtanie nevesty za ženu - toto veselé a vtipné pýtanie, ju má na to naladiť.

Mladý zať, so svojou rodinou a so starejším prídu k domu nevesty, aby ju vypýtali za ženu. Starejší predstavuje hovorcu za mladého zaťa a jeho rodinu.

Pri samostatných odobierkach pýtanie najčastejšie prebieha pri vchodových dverách domu nevesty, (ak je tam dosť priestoru pre všetkých).
Svadobný sprievod zaťa víta nejaká hádavá, (výrečná), osoba a veselými poznámkami sa ich snaží vyspovedať, prečo vstupujú do domu.
Jej vynaliezavosti v otázkach sa medze nekladú. Musia byť však ladené v slušnom tóne bez nádychu možných urážok.
Doporučujeme, tento akt pri dverách časovo nenaťahovať, aby sa nestal otravný a zachoval si veselosť.

Po pozvaní svadobného sprievodu zaťa do domu nevesty, pokračuje akt: vyberaním si nevesty.
(Mladý zať má možnosť vybrať si nevestu z troch dievčeniec, ktoré mu postupne privedú.)

Opakujeme, tento ceremoniál má za úlohu naladiť celý priebeh svadby na radostnú a veselú náladu a dá sa výborne zorganizovať i pri spoločnej odobierke.

Viac informácií o ňom priebežne doplníme.

Musí sa pri odobierke pred rodičmi kľačať?

Článok je vo výstavbe

Počas odobierky najprv starejší robí poďakovanie rodičom a potom vyzýva nevestu, respektíve ženícha, aby predstúpili pred rodičov.
V tomto čase, na zvýraznenie aktu odobierky, spievame slohu jednej svadobnej piesne nasledovného textu:

"Pokľakni nevesta, (pokľakni si ženích), na čiernu zemičku,
budeš odprosovať otca aj mamičku".

 Záleží od zvyklostí alebo od výchovy snúbencov, či si pri odobierke kľaknú alebo ostanú stáť. Je to na nich ako si považujú rodičov a čo im je príjemnejšie. Ak sa rozhodnú kľaknúť, je dobré keď sa pre nich pripravý nejaký stolček s vankúšikom, alebo aspoň vankúšik. Pokiaľ ostanú stáť, nič sa nestane. 

Sprevádzanie mladomanželov cez odobierky

Článok je vo výstavbe

Mladomanželov sprevádza počas oficiálnej časti odobierok buď mama, otec, alebo prvá družica, prvý družba.

Vždy je to otázka dohody a zvyku v danej oblasti. Ako starejší doporučujem, aby mama u zaťa a otec u nevesty vyviedli svoje dieťa aspoň pred dom a tam ho odovzdali prvej družici, či družbovi.

Robilo sa to a robí, aj pre určité naplnenie hrdosti rodiča a je to aj znak súhlasu.