O vykrúcankách

O vykrúcankách

Článok je vo výstavbe

Neviem, aký bol zmysel vykrúcaniek v minulosti, ale čo si ja pamätám, tak to bola vždy vynikajúca príležitosť pre svadobných hostí, ako finančne podporiť mladomanželov.

    Vykrúcanka je režírovaná tak, že svadobní hostia spravia v strede sály kruh okolo mladomanželov a krstnej mamy, ktorá tam sedí na stoličke s misou, (terinou), na peniaze. Za hudobného doprovodu potom postupne svadobčania pozývajú mladomanželov do krátkeho tanca, ktorý si najprv zaplatia u krstnej mamy tým, že vložia do misky toľko peňazí, koľko uvážia.

     Niekde býva zvykom, že vykrúcanka nasleduje ešte pred prezlečením nevesty a inde až po prezlečení. A už sme mali možnosť viackrát vidieť, že ju nevesta so ženíchom odtancovali v krásnych ľudových krojoch a bolo to fakt, veľmi krásne.

     Ak sa vykrúcanky zúčastňujú obaja mladomanželia, tak ženy pozývajú do tanca ženícha a chlapi nevestu. Ale ak ju tancuje len sama nevesta, tak ju postupne pozývajú do tanca aj ženy, aj chlapi.

     Keď si vykrúcanku postupne odtancujú všetci zúčastnení, starejší ju krátkou veselou scénkou, za spolupráce mladomanželov, ukončí.

     Je samozrejmé, že ju od začiatku režíruje starejší. Najprv oboznámi svadobných hostí s jej pravidlami, ktoré predtým konzultoval s mladomanželmi a potom dáva pozor, aby sa dostatočne rýchlo za sebou striedali v tanci a neutancovali tak mladomanželov.

     Tiež sme sa zúčastnili i takých vykrúcaniek, na ktorých sa peniaze nevyberali.


Vytlačiť