O svadobných priestoroch

Ako vybrať najvhodnejšiu sálu

Článok je vo výstavbe

   Výber sály na svadobnú hostinu, je veľmi dôležitá a rozsiahla téma, ktorej by snúbenci mali venovať dosť veľkú pozornosť. Poďme si teraz povedať, čo všetko by mala taká svadobná sála spĺňať.

     1, Tak v prvom rade, by mala byť ľahko prístupná všetkým hosťom.
     Tým mám na mysli, že na svadbu si ľudia pozývajú hostí, ktorí majú buď malé deti (kočíky), alebo sú starší, či pohybovo postihnutí (barle, invalidné vozíky). Dosť často sa stretávame, že na prístupovosť do sály sa často pozabúda, nakoľko sa často hľadí len na to, aby bola sála dosť veľká. Áno, aj to je veľmi dôležité, ale nezabúdajte, že do ťažko prístupnej sály budete nosiť všetko pitie, koláče, ovocie, atď. Znamená to pre Vás, že pred svadbou to musíte pracne nanosiť v rukách dnu, a po svadbe zas pracne von.
     Tiež dôležité
     Pre nás hudobníkov je veľmi náročné ponosiť do takýchto sál aparatúru, ktorá je veľmi ťažká. Nehovoriac o tom, ak je navyše prístupová cesta ďaleko od sály, v prípade zlého počasie nám aparatúra zmokne spolu s nami. Poznáme aj také sály, neodporúčame ich.
     No treba hlavne pamätať na prvú spomínanú skupinu ľudí, ktorých svadobná hostina do týchto priestorov uvezní na 10 a viac hodín.

     2, Pokiaľ je to len trochu možné, treba si vybrať sálu, ktorá je priestranná, svetlá a nie sú v nej rôzne stĺpy, či iné prekážky. Ak sa Vám podarí takúto sálu nájsť, budete mať vy (aj my) veľmi dobré vyhliadky na úspech a spokojnosť všetkých svadobných hostí. Prečo? Pretože bude dosť miesta pohodlne usadiť Vašich hostí tak, aby neboli obmedzovaní v pohybe, či už pôjdu na toaletu alebo fajčiť. Aj personál bude mať možnosť ľahšieho pohybu pomedzi hostí a to isté platí aj starejšiu a techniku (kameraman, fotograf).

     3, V dobre osvetlenej miestnosti zase nemusia kameramani a fotografi rozkladať veľké množstvo prídavných svetiel, ktoré zvyšujú teplotu a pôsobia v nej ako veľmi rušivý moment. Vtedy mávajú ľudia pocit, že sú stále snímaní a nedokážu sa uvoľnene zabávať. 

     4, Veľmi podstatné pre úspech zábavy je, aby miestnosť nebola rozdelená na dve časti.
     Ak hostia v jednej miestnosti sedia a v druhej sa tancuje, je veľmi zlé riešenie. Pri každom programe musíme ľudí ťahať od stola na tanečný parket, s čím majú problém hlavne starší ľudia. Po čase hostia nadobúdajú pocit, že sú stále manipulovaní a otravuje ich to.
     Druhá vec je, že pokiaľ sa v jednej miestnosti aj tancuje aj sedí, je to super, lebo tí, ktorí nevládzu tancovať, majú možnosť pozorovať zábavu. Majú z toho dobrý pocit, že sú stále prítomní v dianí. Veľakrát nám takto vydržali do rána sedieť a pozorovať zábavu ľudia, o ktorých si snúbenci mysleli, že budú odchádzať medzi prvými.
     Tak isto ozvučené hovorené slovo je pre všetkých prítomných zrozumiteľnejšie. Tiež aj hra na elektronickej harmonike potrebuje ozvučenie. Preto je rozhodne lepšie, keď je hudba v jednej miestnosti so sedením. Ľudia si môžu s nami pospevovať a kameraman má kvalitnejší zvukový záznam.       

     Ak budete robiť svadobnú hostinu v takejto sále, sami odceníte to, že ste nepodcenili naše dobre mienené rady. My Vám pri tom budeme držať palce. 

                                                                                                                        VIERKA a JOJO JEWEL SK

Zasadací poriadok (áno alebo nie)

Článok je vo výstavbe

Zasadací poriadok  "áno"  či  "nie"?

Zasadací poriadok je veľmi dobrá vec, pokiaľ viete partie posadiť čo najlepšie. Ak máte partie, ktoré sa vedia baviť a poznajú sa medzi sebou je to veľmi dobré. Ale ak niektoho usadíte nesprávne, tiež to môže byť poriadne fiasko. Poďme sa teda trochu povenovať aj tejto téme.

 

Keď majú ľudia na stoloch menovky, je to veľmi praktické. Nájdu si svoje meno a môžu sa usadiť. No stala sa nám vec, že snúbenci usadili pri sebe hostí, ktorí už dlhšie riešili rodinný spor o ktorom snúbenci ani netušili a po konzumácii pár pohárikov sa strhla taká výmena názorov, že sme mali čo robiť aby sme to dáko uhrali. Preto sa skúste opýtať hostí či im nebude vadiť ak ich usadíte v blízkosti toho alebo onho človeka.

Druhá veľmi dôležitá vec je, že síce my sa snažíme ozvučiť sálu tak, aby bola príjemná hudba všetkým,( aby neduneli basy aby to nebolo hlasné) ale tak či onak, postupom času ľudia popijú nejaký ten alkohol vrava pri stole sa zintenzívni a preto sa aj hudba bude pridávať na hlasitosti. Preto je dobré ak starších ľudí neusadíte blízko parketu ale čo najďalej. Tu to platí rovnako aj o mamičkách s bábätkami,ktoré hlasná hudba buď vystraší alebo ich budí pri spinkaní.

Ak vám to sála neumožňuje a vy musíte stoly čo najviac nahustiť, je správne, ak starších ľudí usadíte tak, aby nemuseli pod chvíľou vstávať a odstupovať sa. To ich radšej usaďte z vonkajšej strany a nie do uličky.

Čo sa týka usadenia starejšieho, bývalo zvykom, že sedával za vrch stolom s novomanželmi. Dnes sa to už len málo kde vidí, no sú ešte výnimky. U nás sa väčšinou usádza starejší s hudbou a technikou spolu k jednému stolu, ktorý im nastrie personál buď zvlášť na pódiu, alebo v sále, alebo ich usadia snúbenci všetkých spolu na koniec stola spolu k hosťom. 

    Ak si neviete s niečim poradiť, nehanbite sa konzultovať problém so starejším alebo s personálom. Sú od fachu a určite vám veľmi radi poradia a pomôžu nájsť riešenie pre všetkých najlepšie. Všek malý kompromis môže urobiť veľké zázraky. 

Kde usadiť starejšieho, hudbu, kameru a fotografa

Článok je vo výstavbe

Z pohľadu dosiahnutia toho najlepšieho výsledku je najvhodnejšie, keď starejší, muzikanti, kameraman a fotograf sedia spolu.

Vtedy sa môžu bez toho, že by to ovplyvňovalo svadobné dianie, nenápadne dohovárať na spoločnej spolupráci, ktorá bude nasledovať v nasledujúcich chvíľach.

Tiež je ale vhodné, aby sedeli pri spoločnom stole so svadobnými hosťami.
Tak získajú možnosť s nimi komunikovať, vidia aká je atmosféra a čo majú zvoliť do dobrej nálady.